22 stycznia 2025

Kostka-granit.pl

Budownictwo, dom, ogród

Aranżacja małego wnętrza - czy to możliwe?

Aranżacja małego wnętrza – czy to możliwe?

Wielu osobom wydaje się, że atrakcyjna aranżacja małego wnętrza nie jest możliwa. Jak się jednak okazuje, wystarczy tylko nieco kreatywności i indywidualnego podejścia, by z pomieszczenia o niewielkim metrażu uczynić przyjazną przestrzeń, zapewniającą mieszkańcom odpowiedni poziom komfortu. Jak to zrobić? Podpowiadamy 5 sprawdzonych pomysłów na małą przestrzeń.

Jak kolor wpływa na postrzeganie przestrzeni?

Niewielka przestrzeń wymaga odpowiednich rozwiązań, a ich wprowadzenie pozwala zdziałać prawdziwe cuda! Aranżację pomieszczeń o niewielkim metrażu, warto zacząć więc od planowania odpowiedniej kolorystyki, która może zdeterminować nasze odczucia, powiększając optycznie niewielkich rozmiarów wnętrze. Warto więc zrezygnować z ciemnych kolorów ścian, stawiając na jasne, stonowane barwy, dzięki którym pomieszczenie wyda nam się znacznie większe.

Doskonałym rozwiązaniem będzie tutaj kolor biały, choć profesjonalne firmy, takie jak Projektowanie wnętrz Kraków All-Design, proponują swoim klientom również pastelowe odcienie żółtego lub jasne beże, które doskonale zamaskują niewielki metraż, stając się przy okazji dobrym tłem do ciekawych aranżacji wnętrz. Zwolennicy nieco odważniejszych rozwiązań mogą sięgnąć również po ciemniejsze barwy. Te, zastosowane w formie dodatków, przełamią pozorną monotonię w wystroju, a umieszczone na jednej ścianie, stworzą iluzję oszukującą zmysły i pozwalającą wierzyć, że pomieszczenie jest znacznie większe, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Watro jednocześnie wybrać farby odbijające refleksy świetlne, zastępując nimi tapety, mogące zdominować i przytoczyć niewielką przestrzeń.

Jakie oświetlenie zastosować w niewielkim wnętrzu?

Oświetlenie ma niezwykle istotne znaczenie, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Jeszcze całkiem niedawno w aranżacji wnętrz dominowało jedynie jedno, centralnie umieszczone źródło światła. Dziś możemy z powodzeniem zastosować nie tylko światło główne, ale również światło zadaniowe, stanowiące wsparcie przy wykonywaniu określonej czynności oraz światło dekoracyjne, uzupełniające wystrój wnętrz i nadające mu wyjątkowego charakteru.

W tym aspekcie warto jednak postawić na profesjonalistę z indywidualnym podejściem do każdego projektu. Jednym z nich jest architekt wnętrz Agnieszka Lorenc, stawiająca na funkcjonalne rozwiązania w projektowanych przestrzeniach. W małym pomieszczeniu zalicza się do nich, chociażby kinkiety i światło punktowe, dzięki którym możliwe staje się optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni.

jak zaprojektować małe wnętrze

Meble do małego wnętrza – na które z nich warto postawić?

Rezygnacja z mebli, nawet w niewielkim pomieszczeniu, z pewnością nie będzie dobrym pomysłem. Tym bardziej że nowoczesne rozwiązania umożliwiają funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni, dając przy tym szansę na jej optymalne wykorzystanie. Mowa tutaj przede wszystkim o meblach wielofunkcyjnych. Skrytki, ukryte w podłokietnikach, półki w oparciach foteli, organizery na drzwiach, pufy ze schowkiem, czy kanapy modułowe, które mogą stać się również komfortowym narożnikiem, to tylko niektóre rozwiązania, po które warto sięgnąć, aranżując wystrój niewielkiego wnętrza. Dużym powodzeniem w tym zakresie cieszą się również meble na wymiar. Nic dziwnego, gdyż pozwalają one idealnie wykorzystać dostępną przestrzeń, pozwalając jednocześnie zachować w niej ład i porządek.

Poznaj moc tkwiącą w szczegółach, czyli jakie detale wprowadzić do małego wnętrza?

Dzięki detalom nasza przestrzeń nabiera indywidualnego charakteru i wyjątkowego stylu. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się przede wszystkim dodatki w intensywnych kolorach, zwłaszcza gdy stawiamy na jasne kolory ścian. Dzięki nim przełamiemy pozorną nudę, wprowadzając do wystroju nieco szaleństwa. Na małym metrażu sprawdzą się również kolorowe poduszki oraz stylowe kinkiety i lampy. W tym przypadku warto jednak zachować umiar, by nie przytłoczyć pomieszczenia zbyt dużą ilością niepotrzebnych detali.

Jak funkcjonalnie połączyć dostępną przestrzeń?

Funkcjonalne połączenia to szansa, by zyskać nieco metrażu. Warto więc zrezygnować z oddzielnych pomieszczeń, przedpokojów i korytarzy, na rzecz wspólnej przestrzeni. W tym aspekcie sprawdzą się doskonale szerokie drzwi przesuwne w niewielkich mieszkaniach, antresole w wysokich wnętrzach czy otwarcie kuchni na salon, dzięki czemu zyskamy nieco dodatkowych metrów.