21 listopada 2024

Kostka-granit.pl

Budownictwo, dom, ogród

W domu, czy obok domu? Na jaki garaż się zdecydować?

W domu, czy obok domu? Na jaki garaż się zdecydować?

Planowanie nowego domu to czynność, której poświęca się wiele czasu, nic dziwnego – w końcu ma on spełniać rozmaite funkcje i odpowiadać na potrzeby mieszkańców. W całym szale przygotowań łatwo potraktować po macoszemu bardzo ważny element, jakim jest garaż. Dowiedz się, o czym pamiętać przy jego projektowaniu!

Garaż – o tym trzeba pamiętać!

Garaż spełnia ważne funkcje, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę przy projektowaniu domu. Jak wiadomo, przede wszystkim zabezpiecza pojazdy przed kradzieżą i złą pogodą, ale często staje się też magazynem, a nawet pełni rolę kącika hobbystycznego. Dlatego warto pomyśleć o nim wcześniej i dobrze go zaplanować, zwłaszcza że powinien on spełniać warunki narzucone przez przepisy, czyli:

  • Mieć wysokość min. 2.2 m,
  • Być wyposażony w drzwi lub bramę o szerokości min. 2.3m oraz wysokości min. 2m,
  • Mieć izolację akustyczną na stropach i ścianach (gdy znajduje się w bryle),
  • Być szczelny i wyposażony w instalacje przeciwpożarowe,
  • Zapewniać cyrkulację powietrza i dysponować spadkami do instalacji kanalizacyjnej.

Skoro już wiesz, jakie wytyczne ma spełniać projekt garażu, czas na ważne decyzje – ma być połączony z częścią mieszkalną, czy też ma powstać niezależnie od domu? Czytaj dalej i dowiedz się, jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań!

W domu, czy obok domu? Na jaki garaż się zdecydować?

Garaż w bryle budynku vs wolnostojący

Wybór pomiędzy garażem wolnostojącym, a tym stanowiącym część budynku mieszkalnego nie jest łatwy. Decyzję warto przede wszystkim uzależnić od warunków na działce, budżetu, a w dalszej kolejności oczywiście również osobistych preferencji. Garaż w bryle oznacza więcej miejsca na działce, stanowi też dodatkowe wejście do domu. Co więcej daje możliwość wybudowania nad nim tarasu lub pokoju i wyklucza ryzyko braku spójności w stylach. Minusem takiego rozwiązania jest natomiast fakt, że wymaga dodatkowych nakładów finansowych – np. na instalację wentylacji, która zapobiegnie przedostawaniu się spalin do domu, czy wyciszenie ścian.

Z kolei garaż wolnostojący daje sporą swobodę, jeżeli chodzi o rozbudowę. Przy tej opcji nie ma też potrzeby inwestowania w systemy wentylacyjne, czy izolację akustyczną. Niestety minusem jest konieczność dysponowania odpowiednio większą działką, a w przypadku budynku powyżej 35m2, istnieje obowiązek uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Warto również rozważyć, czy komfort korzystania będzie taki sam, jak w przypadku garażu połączonego z domem. Jeśli zdecydujesz się na garaż wolnostojący, dobrze jest pomyśleć nie tylko o estetyce, ale również funkcjonalności – projekty garaży w MODERN HOUSE wynoszą tego typu budynki na zupełnie nowy poziom pod względem wyglądu i użyteczności.

Jak stworzyć projekt?

Garaż, a dokładniej jego położenie musi być przede wszystkim odpowiednio rozplanowany względem wjazdu na posesję. W niektórych przypadkach to uwarunkowania działki wymuszają wybór określonego typu garażu, kiedy nie ma takich ograniczeń warto kierować się własnymi preferencjami. Jeżeli natomiast planowanie garażu nastręcza trudności, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Biuro projektowe Modern House dostarcza rozwiązań, których wielofunkcyjność i elastyczność zapewniają realizację nawet najbardziej zróżnicowanych potrzeb. Zachęcamy do kontaktu!