8 września 2024

Kostka-granit.pl

Budownictwo, dom, ogród

Wkład kominowy – jaką spełnia funkcję? Na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Wkład kominowy – jaką spełnia funkcję? Na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Wkłady kominowe to wewnętrzne elementy montowane w murowanej konstrukcji przewodu do odprowadzania spalin. Żeby działały efektywnie, powinny być dopasowane do parametrów komina, mocy grzewczej kotła oraz rodzaju używanego paliwa. Czy rzeczywiście są niezbędne i do czego służą te konstrukcje? Zobacz, jakie funkcje pełni wkład kominowy i jak wybrać odpowiedni wariant!

Do czego służy wkład kominowy?

W starym budownictwie stawiano kominy murowane, które nie były wewnątrz niczym zabezpieczane. Takie konstrukcje miały ograniczoną żywotność i nie zawsze zapewniały skuteczny przepływ powietrza. Standardem stały się więc wkłady kominowe, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i wydajności systemu do odprowadzania spalin. Spełniają one wiele ważnych funkcji, takich jak:

  • wydajne odprowadzanie spalin
  • sprawny ciąg kominowy
  • zapobieganie cofaniu spalin
  • ochrona komina przed osadzaniem sadzy i innych produktów spalania.

Wkład do komina zmniejsza również ryzyko pożaru i zapalenia sadzy w przewodzie. Jest więc elementem wpływającym na bezpieczeństwo mieszkańców i zapewnia efektywniejsze wykorzystanie energii cieplnej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wkładu kominowego?

Należy pamiętać, że wkłady do komina są tylko jedną z części układu grzewczego. Żeby system działał bez zarzutu, wszystkie urządzenia muszą być zintegrowane i ściśle ze sobą współpracować. Wybierając wkład kominowy, trzeba wziąć pod uwagę m.in. przekrój komina, przepustowość, rodzaj paliwa oraz moc urządzenia grzewczego.

Podstawą jest znajomość parametrów pieca oraz efektywność pracy kotła lub kominka podłączonego do przewodu dymowego. W zależności od mocy i paliwa używanego w komorze spalania dobiera się wkład kominowy ze stali żaroodpornej, kwasoodpornej lub z materiałów ceramicznych. Materiały używane do produkcji wkładów kominowych bezpośrednio wpływają na odporność konstrukcji na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury.

Nie bez znaczenia jest również jakość wykonania oraz zgodność wkładu z normami i certyfikatami, które potwierdzają jego bezpieczeństwo i niezawodność.

Jaki wkład do kominka wybrać?

Rodzaj wkładu kominkowego odpowiada za wydajność grzewczą, dlatego nie ma tu miejsca na kompromisy. Dobrej jakości urządzenia od renomowanych producentów znajdziesz na stronie https://www.galeriakominkow.pl/produkty/wklady-kominkowe.html. Asortyment obejmuje wkłady kominowe, systemy odprowadzania spalin oraz komory i obudowy kominków. Możesz więc w jednym miejscu skompletować wszystkie niezbędne elementy do stworzenia domowej instalacji rozprowadzania ciepła. Wobec tego, jaki wkład do kominka wybrać?

Doskonałymi parametrami cechują się konstrukcje żeliwne marki INVICTA, które łączą w sobie atrakcyjny design z szerokim zakresem mocy grzewczej. Warte uwagi są również modele oferowane przez UNIFLAM, wśród których znajdziesz zarówno wkłady żeliwne, jak i stalowo szamotowe. Wkłady kominkowe tej marki wyróżniają się zwiększoną efektywnością pracy przy jednoczesnej redukcji szkodliwych gazów spalania emitowanych do środowiska.