20 kwietnia 2024

Kostka-granit.pl

Budownictwo, dom, ogród

budowa domu

Wybrać firmę budującą dom pod klucz czy osobnych wykonawców każdego etapu?

Budowa własnego domu to spore przedsięwzięcie logistyczne. Wymaga dobrego przygotowania i zatrudnienia najlepszych fachowców. Oczywiście, idealnie, gdy wszystkimi robotami budowlanymi zajmuje się jedna firma. To rozwiązanie wygodne, ale czy najbardziej ekonomiczne?

Budowa własnego domu to spore przedsięwzięcie logistyczne. Wymaga dobrego przygotowania i zatrudnienia najlepszych fachowców. Oczywiście, idealnie, gdy wszystkimi robotami budowlanymi zajmuje się jedna firma. To rozwiązanie wygodne, ale czy najbardziej ekonomiczne?

Inwestor ma szerokie pole do popisu, aby poprowadzić budowę domu. Wybór powinien zależeć w dużej mierze od posiadanego budżetu, wiedzy budowlanej czy oczekiwanego czasu realizacji inwestycji. Możliwości jest kilka.

System gospodarczy

W tym przypadku inwestor sam kupuje materiały, zatrudnia podwykonawców i kierownika budowy. Niektóre prace budowlane wykonać może samodzielnie, co wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Taka budowa trwa do 2-3 lat. Jest czasochłonna, bo wymaga posiadania dużej wiedzy i zaangażowania. Z drugiej strony jej atutem jest niższy koszt budowy domu. W praktyce dom wybudowany w systemie gospodarczym bywa kilkanaście procent tańszy niż ten wykonywany innymi systemami.

System zlecony – współpraca z generalnym wykonawcą

To rozwiązanie dla inwestora najwygodniejsze, ale i zarazem najdroższe. Zatrudnienie generalnego wykonawcy sprawia, że to on zajmuje się kwestiami budowlanymi w całości. Rozwiązanie to trzeba też uznać za bardzo bezpieczne. Generalny wykonawca odpowiada bowiem za przestrzeganie terminów prac, norm, technologii itd. Budowa domu systemem zleconym trwa też zazwyczaj krócej niż przy systemie gospodarczym. To dobry wybór dla osób, którym zależy na czasie. Oczywiście ostrożnie  trzeba wybrać firmę, z którą się współpracuje. Można też zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego, aby ten na bieżąco kontrolował postępy na placu budowy.

System kontraktowy – współpraca z kilkoma wykonawcami

System kontraktowy wiąże się z zatrudnieniem kilku mniejszych wykonawców, którzy specjalizują się w innych pracach budowlanych. To inwestor jest odpowiedzialny za wybór odpowiednich fachowców, ustalenie terminów prac, czasem nawet za dostarczenie na plac budowy materiałów. W zasadzie system ten nieco przypomina system gospodarczy. Dla inwestora jest nieco mniej skomplikowany. To wykonawcy zatrudniają konkretnych pracowników, przeprowadzają prace budowlane itd. Niestety każde opóźnienie jednej ekipy oznacza opóźnienia ze strony kolejnych ekip. W praktyce budowa domu systemem kontraktowym trwa ponad rok. W tym czasie uzyskać można budynek w stanie surowym zamkniętym. Potem przychodzi jeszcze czas na jego wykończenie, co zajmuje kolejny rok.

Zatrudnienie kilku wykonawców często opłaca się z ekonomicznego punktu widzenia. System kontraktowy jest tańszy niż budowa domu przez wykonawcę generalnego. Oszczędności nie są jednak pewne, bo współpraca z kilkoma firmami oznacza także spore ryzyko. Każda ekipa może dojść do wniosku, że poprzednia wykonała coś w sposób nieprawidłowy. Dlatego dobrze, gdy nad całością prac czuwa inspektor nadzoru budowlanego. Problemy tego typu mogą bowiem powodować spore opóźnienia, a to oznacza kolejne koszty. W praktyce jednak mało który inwestor decyduje się na zatrudnienie wspomnianego inwestora.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Zimmermann-Haus