28 marca 2024

Kostka-granit.pl

Budownictwo, dom, ogród

Budowa szamba

Budowa szamba – czy wystarczy zgłoszenie?

Osoby, które planują postawienie w granicach swojej nieruchomości bezodpływowego zbiornika na ścieki, muszą wiedzieć, iż wymaga to dokonania pewnych formalności, które zbudowanie szamba czynią legalnym.

Przede wszystkim, przed budową zbiornika warto dowiedzieć się czy w danym wypadku wymagane jest pozwolenie na budowę. Warunki w jakich jest ono wymagane, określa Ustawa o prawie budowlanym z 7 lipca 1994 roku. Znaczenie ma tu przede wszystkim objętość zbiornika. Dla szamb do 10 metrów sześciennych, wystarczy dokonanie zgłoszenia. Szamba o pojemności 10 do 50 metrów sześciennych będą potrzebować pozwolenia na budowę. Zbiorniki większe muszą też mieć zgodę Państwowego Inspektora Sanitarnego. Warto wiedzieć, że w przypadku gdy szambo stawiane jest podczas budowy domu, wniosek o pozwolenie na budowę załączyć można do głównego wniosku o pozwolenie na budowę, co znacząco ogranicza ilość formalności.

Wszelkie wnioski dotyczące budowy zbiornika rozpatruje starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu.

Co należy zamieścić w zgłoszeniu szamba?

Nawet jeśli dokonujemy wyłącznie zgłoszenia szamba, musimy załączyć do pisma odpowiednie załączniki. Przede wszystkim, musi to być certyfikat PZH, który przypisywany jest zbiornikom na etapie produkcji. Ponadto, w zgłoszeniu zamieścić trzeba aprobatę ITB, dzięki której sprzedaż zbiornika jest legalna. Nie można pominąć także mapki sytuacyjnej. Na niej nanosimy miejsce, w którym chcielibyśmy postawić zbiornik. Co istotne, nie musi on docelowo znaleźć się dokładnie w tym miejscu, jednakże zachować należy przepisowe odległości. Zbiornik znajdować musi się minimum 5 metrów od okien oraz przynajmniej 2 metry od granicy działki. Do zgłoszenia załączamy także kartę katalogową zbiornika, wraz z jego rysunkiem. Jest ona potwierdzeniem tego jakiej wielkości szambo chcemy zamontować.

Zgłoszenie – i co dalej?

Warto wiedzieć, że po zgłoszeniu, organ administracyjny może wyrazić sprzeciw. Ma na to 30 dni od dnia złożenia pisma. W tym wypadku, ustawodawca przyjął, iż brak odpowiedzi jest wyrażeniem zgody. Istnieje też praktyka tak zwanej “cichej akceptacji” dla zbiorników zgłoszonych po czasie. Mimo bowiem iż co do zasady szambo należy zgłosić przed jego postawieniem, wiele osób czyni to po czasie. Organ może wtedy również nie wyrazić sprzeciwu. W takiej sytuacji można otrzymać dokumentację z oznaczeniem “Za zgodnością z oryginałem”. Niemniej jednak, tego typu działanie jest ryzykowne.

Więcej szczegółów na temat budowy zbiornika na ścieki dostępnych jest pod adresem https://abcszamba.pl/artykuly/dokumenty-do-gminy-do-zgloszenia-szamba. Tam nie tylko przeczytamy o procedurze zgłoszenia, ale również pobierzemy wszelkie istotne dokumenty, które będą nam potrzebne do dopełnienia formalności. Warto również dodać że prezentowany link prowadzi do strony producenta szamb u którego możecie Państwo od razu kupić zbiornik. Jeśli jeszcze nie macie takiego produktu jak zbiornik betonowy na nieczystości ciekłe, firma ABC Szamba Betonowe działa od wielu lat na terenie całego kraju. Produkuje, dostarcza, instaluje. Na stronie firnowej prócz instrukcji wykopów znajdziecie  także ciekawe artykuły z tej dziedziny.