15 czerwca 2024

Kostka-granit.pl

Budownictwo, dom, ogród

fotowoltaika

Czy fotowoltaika Ci się opłaci?

Nie da się ukryć, że obecnie obserwujemy dość dynamiczny i w pewnym sensie również zatrważający wzrost cen prądu. Wszystko to sprawia, że zarówno właścicielom firm jak i właścicielom gospodarstw domowych, coraz częściej wyjść “na plus” pod koniec miesiąca. Zwykle z niecierpliwością oczekują oni kolejnych rachunków, a także kwoty, którą przyjdzie im zapłacić. Doprowadziło to do tego, że zaczęto poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Zgodnie z założeniami wykorzystywania OZE czyli odnawialnych źródeł energii, ekonomiczniejszą opcją pozyskiwania prądu może być instalacja fotowoltaiczna. Z pewnością wiąże się to z pokaźną inwestycją, więc każdy z nas chce wiedzieć, czy będzie to korzystne rozwiązanie. Zatem jak sprawdzić, czy fotowoltaika się opłaca?

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę

Fotowoltaika Bydgoszcz czy fotowoltaika w każdym innym mieście to temat, który ostatnio nie schodzi z ust wielu inwestorów. Wynika to z faktu, że wątpliwościom poddawana jest głównie opłacalność inwestycji. Niemniej jednak kwestia ta nie podlega najmniejszej dyskusji. Gospodarstwo czy przedsiębiorstwo posiadające własną elektrownię, automatycznie staje się całkowicie uniezależnione od sieci energetycznej. Co za tym idzie całkowicie znikają również rachunki za prąd. Posiadając energię płynącą ze słońca- które póki co nadal jest darmowe i nieopodatkowane- posiadamy jednocześnie całkowicie darmowy prąd. Faktem jest, że początkowa inwestycja jest dość pokaźna. Jednak warto uwzględnić niezwykle szeroki pakiet dofinansowań i pożyczek na niski procent, które można przeznaczyć zarówno na zakup jak i na montaż instalacji. Co więcej, biorąc pod uwagę brak rachunków za prąd, opłacalność fotowoltaiki staje się jeszcze wyższa. Szacunkowo już po 4 latach korzystania z wytworzonego w ten sposób prądu, można spodziewać się pełnego zwrotu. Wobec tego opłacalność fotowoltaiki jest kwestią, która nie pozostawia wątpliwości. Dodatkowo taka instalacja niesie za sobą znacznie więcej korzyści, które uwidaczniają się z czasem.

Jak sprawdzić, czy Tobie również opłaca się fotowoltaika?

Opłacalność fotowoltaiki można sprawdzać na różne sposoby. Niemniej jednak najskuteczniejszym z nich okazuje się być kalkulator fotowoltaiki onlineJest to proste narzędzie internetowe, z którego może skorzystać każdy, kto zainteresowany jest fotowoltaiką i jej instalacją. Narzędzie to jest całkowicie darmowe i nie sprawia problemów z obsługą nawet najmniej zaawansowanemu użytkownikowi. Pomoże ono oszacować, czy fotowoltaika rzeczywiście nam się opłaci.