Wysoka inflacja w Polsce powoduje, że ceny różnych dóbr i usług szybko wzrastają. Nie inaczej jest w kategorii materiałów budowlanych, co powoduje, że budowa domu jednorodzinnego może być bardzo kosztowna. Podejmując się takiej inwestycji trzeba wiedzieć, na czym można rzeczywiście zaoszczędzić, a gdzie ograniczanie wydatków nie jest wskazane, w związku z możliwym obniżeniem jakości.
Budowa domu oszczędnego
Już podczas poszukiwania projektu domu możesz zdecydować się na taki, który będzie sprzyjał oszczędnemu budowaniu. Skorzystaj z gotowej propozycji, ponieważ będzie ona tańsza niż stworzona od podstaw dla Ciebie. Wybierz budynek mniejszy, o powierzchni odpowiadającej potrzebom domowników, postaraj się zmniejszyć przestrzenie wolne, niezagospodarowane. Im prostsze będą bryła budynku i konstrukcja dachu, tym większe, możliwe do wypracowania oszczędności, a rozwój nowoczesnej architektury prostej formy powoduje, że nadal wybrany projekt będzie w stanie spełniać nawet wysokie oczekiwania.
Ściany, które przynoszą oszczędności
Co będzie najlepsze do wznoszenia ścian? Tradycyjna cegła, bloczek drążony, a może beton komórkowy? Cena materiałów budowlanych, w tym również tych przeznaczonych do przegród murowanych, jest ważna dla inwestora, ale nie powinna być najistotniejszym kryterium wyboru tych produktów. Czasem oszczędności uzyskane na etapie budowy mogą zwielokrotnić koszty eksploatacyjne.
Murując ściany zewnętrzne przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłowe wykonawstwo oraz o odpowiednie parametry termiczne zarówno elementu murowego będącego warstwą nośną jak i izolacji termicznej. Podstawowym zadaniem tych przegród jest ochrona wnętrz przed nadmiernym wychładzaniem. Ściany murowane ze złej jakości elementów lub narażone na niestaranne wykonawstwo mogą być miejscem potencjalnej ucieczki ciepła z domu, co wiąże się z ponoszeniem dodatkowych, zbędnych kosztów w przyszłości.
Jaki materiał ścienny dobrze sprawdzi się w inwestycji?
Jednym z materiałów murowych dobrze znanych wykonawcom i dość odpornym na błędy wykonawcze, jest beton komórkowy. Dlatego stanowi on dobry wybór w wielu przypadkach.
Jedną z podstawowych zalet betonu komórkowego jest jego niski współczynnik przewodzenia ciepła – wznoszenie ścian z bloczków z betonu komórkowego np. H+H pozwoli na uzyskanie przegród o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej. Materiał ten umożliwia budowanie ciepłych ścian, nawet jednowarstwowych (tj. bez dodatkowej warstwy izolacji termicznej), których współczynnik U wyniesie jedynie 0,19 W/ (m2·K) dla elementu o szerokości 480 mm. Stawianie ścian jednowarstwowych ma również dodatkową zaletę – brak konieczności prowadzenia prac związanych z ułożeniem izolacji termicznej ścian zewnętrznych, co przyspiesza proces realizacji inwestycji. Ponadto takie rozwiązanie zmniejsza koszty budowy – brak izolacji, to równocześnie brak kosztów wynikających z samego materiału izolacyjnego jak i brak kosztów wykonawstwa dla etapu prac izolacyjnych.
Dodatkowo, bloczki z betonu komórkowego wyróżniają się wysoką dokładnością wymiarową, przez co pozwalają na murowanie z wykorzystaniem cienkiej zaprawy klejowej. Ogranicza to powstawanie mostków termicznych przez co materiał przyczynia się do zachowania wysokiej energooszczędności powstających obiektów.
Uwaga na dach – jeden z najdroższych elementów domu
Kiedy planujesz budowę dachu, który zwieńczy Twój dom, zdecyduj się na prostą konstrukcję – stropodach, dach płaski albo jedno‑ lub dwuspadowy. Dzięki temu nie będziesz tracić ciepła wytworzonego we wnętrzu, ale też część z wymienionych rozwiązań możesz pokryć materiałami wielkoformatowymi, takimi jak blachodachówka, które są tańsze np. od dachówki ceramicznej.
Oszczędzaj na planowaniu prac i samodzielnie wykonaj zadania, które jesteś w stanie zrobić. Dzięki temu w Twojej kieszeni pozostaną środki, które wykorzystasz na inne potrzeby.
Podobne artykuły
Wkład kominowy – jaką spełnia funkcję? Na co zwrócić uwagę przy kupnie?
Polerowanie szyb i okien na budowach oraz inwestycjach budowlanych – Fineglass
Panele czy parkiet? Wybór podłogi dopasowany do Twojego stylu życia