19 kwietnia 2024

Kostka-granit.pl

Budownictwo, dom, ogród

słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe – jak je mocować?

Przęsła to część płotu, od której w głównej mierze zależy wygląd ogrodzenia. Najważniejszym elementem takiej konstrukcji są jednak słupki ogrodzeniowe. Dlaczego są tak istotne, na co zwrócić uwagę przy wyborze słupków oraz jak prawidłowo je instalować? Podpowiadamy.

Jak instalować słupki?

Słupki ogrodzeniowe  spełniają bardzo ważną rolę – utrzymują cały ciężar płotu oraz sprawiają, że konstrukcja stoi stabilnie. Dlatego oprócz nośności i materiałów, z których wykonane są te elementy, bardzo ważne jest odpowiednie umocowanie ich w podłożu. Tę procedurę możemy wykonać na kilka sposobów. Najprostszym i najtańszym, ale też najmniej stabilnym rozwiązaniem, jest bezpośrednie osadzenie konstrukcji w ziemi. Wykorzystujemy do tego suchą zaprawę murarską. Większą stabilność i trwałość ogrodzenia uzyskamy, mocując słupki ogrodzeniowe w betonowym fundamencie. Ta operacja wymaga jednak zaawansowanych prac murarskich. Przy stawianiu słupków pamiętajmy także o wyposażeniu ich we wsporniki, które służą do wzmocnienia płotu i redukcji ryzyka jego przewrócenia. Te elementy powinniśmy mocować do słupków ustawianych w narożnikach, na początku i końcu ogrodzenia (także przy bramach i furtkach) oraz – w przypadku długich ogrodzeń – co kilkadziesiąt metrów w linii prostej.

Słupki ogrodzeniowe w płotach systemowych

Ogrodzenia panelowe to praktyczne produkty pozwalające na wygodny i szybki montaż ogrodzenia. Takie konstrukcje dostarczane są na plac budowy w kompletnych zestawach, na które składają się przęsła, słupki ogrodzeniowe oraz akcesoria montażowe. Zaletą tych konstrukcji jest fakt, że doskonale do siebie pasują. Słupki mają parametry dopasowane do masy i wymiarów przęseł i pozwalają na ich wygodne mocowanie. Jeśli skorzystamy z innych rozwiązań – np. elementów dobieranych samodzielnie lub wykonywanych na indywidualne zamówienie, nośność słupków i ich wymiary będziemy musieli dobrać do wagi i gabarytów przęseł. Błąd w obliczeniach może spowodować, że konstrukcja się przewróci.