Zabezpieczenie domu przed wilgocią jest kluczowe dla jego funkcjonowania. Może ona doprowadzić do powstania zacieków, pleśni, a nawet zniszczenia elementów konstrukcyjnych lub osiadania budynku. Izolacja wodna jest szczególnie istotna w wypadku części znajdujących się poniżej gruntu. Hydroizolacja fundamentów jest kluczowa dla całego domu – podpowiadamy, jak ją przeprowadzić.
Hydroizolacja fundamentów – od czego zacząć?
Elementy posadowione w ziemi są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania domu. To na nich opiera się cała konstrukcja, więc muszą być stabilne i wytrzymałe. Trzeba je też chronić przed działaniem wody. W tym celu niezbędna jest hydroizolacja fundamentów. Zanim zabierzemy się do pracy, musimy zastanowić się, jaki rodzaj hydroizolacji będzie najodpowiedniejszy i jakiego środka użyć.
Hydroizolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna – różnice
Hydroizolacja fundamentów musi być dobrana do warunków gruntowo-wodnych. Grunty różnią się między sobą przepuszczalnością, a poziom wód gruntowych może znajdować się powyżej lub poniżej ław fundamentowych. Do gruntów przepuszczalnych z wodą niewywierającą ciśnienia najlepsza będzie hydroizolacja przeciwwilgociowa. Z kolei w miejscach z wysokim poziomem wód gruntowych i słabą przepuszczalnością przyda się hydroizolacja przeciwwodna.
Hydroizolacja – czym wykonać?
Materiały hydroizolacyjne można podzielić ze względu na rodzaj surowca użytego do produkcji. Wyróżniamy materiały bitumiczne, mineralne i z tworzyw sztucznych. Oprócz tego hydroizolacje dzieli się na bezszwowe i rolowe. Pośród bezszwowych wyróżniamy masy KMB i folie w płynie. Hydroizolacje rolowe to wszelkiego rodzaju membrany, papy i folie.
Przygotowanie hydroizolacji fundamentów
Podłoże pod hydroizolację fundamentów powinno być czyste, stabilne i pozbawione odkształceń. Przed pracami izolującymi należy je również zagruntować, co zwiększy przyczepność hydroizolacji i zapewni większą ochronę. Do tego cel dobrze sprawdzi się asfaltowy roztwór gruntujący rozpuszczalnikowy BITUPRIMER R GRUNT firmy Jurga. Jedna warstwa preparatu naniesiona na podłoże zapewni właściwy poziom ochrony.
Hydroizolacja fundamentów masą asfaltową
Do hydroizolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej świetnie sprawdzi się masa asfaltowo-lateksowa rozpuszczalnikowa taka jak BITUMASS POWŁOKA RP. Składa się ona z mieszaniny asfaltów i rozpuszczalnika z dodatkiem materiałów uszlachetniających. Nada się nie tylko do hydroizolacji fundamentów, ale również dachów i wylewek betonowych. Na zagruntowane podłoże nanosimy co najmniej dwie warstwy preparatu. Należy pamiętać, żeby nakładać je prostopadle do siebie, a ostatnia warstwa musi być naniesiona zgodnie z kierunkiem przepływu wody. Każdą kolejną warstwę smarujemy dopiero po wyschnięciu poprzednich.
Podobne artykuły
Geotechnika a stabilność terenów budowlanych: problematyka i rozwiązania
Calma – Dystrybutor Deye, wybór wysokiej jakości falowników i wsparcia technicznego dla rynku fotowoltaicznego
Polerowanie szyb i okien na budowach oraz inwestycjach budowlanych – Fineglass