15 czerwca 2024

Kostka-granit.pl

Budownictwo, dom, ogród

Wymiary drzwi – kluczowy aspekt przy wyborze drzwi idealnych dla Twojego domu

Wymiary drzwi – kluczowy aspekt przy wyborze drzwi idealnych dla Twojego domu

Dobrze dopasowane drzwi odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezproblemowego funkcjonowania, ale także w zwiększeniu dostępności i poprawie estetyki. W tym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego wymiary są kluczowym aspektem przy wyborze idealnych drzwi do przestrzeni mieszkalnej.

Drzwi o nietypowych wymiarach – praktyczne rozwiązanie wspierające dostępność

Wraz z pojawieniem się nowych trendów wzorniczych i architektonicznych, drzwi zewnętrzne nietypowych wymiarach zyskały na popularności. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Dzięki niemu można ożywić fasadę budynku, podkreślić unikalny charakter budynku oraz dostosować przestrzeń do konkretnych potrzeb. Nietypowe drzwi zewnętrzne to również doskonały sposób na zwrócenie uwagi i stworzenie pierwszego wrażenia, które zapadnie w pamięć Twoim gościom.

Za pomocą niestandardowej stolarki drzwiowej można tworzyć różnego rodzaju wizualne efekty. Na przykład, wąskie, ale wysokie drzwi zewnętrzne pozwolą wprowadzić do wnętrza więcej naturalnego światła, tworząc poczucie przestronności nawet w mniejszych budynkach. Szerokie modele dają większą przestrzeń do wyeksponowania zdobień, wzorów czy artystycznych wstawek – np. ze szkła. Drzwi o nietypowej szerokości stanowią również doskonały dowód na to, jak technologia oraz architektura mogą wspierać inkluzywność i dostępność.

Szerokość wózka inwalidzkiego a wymiary drzwi

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich potrzebują dodatkowej przestrzeni, aby wygodnie przemieszczać się po budynku. Standardowe drzwi często są jednak zbyt wąskie, co prowadzi do wielu niekomfortowych sytuacji. Rozwiązaniem, które promuje inkluzję i ułatwia dostęp do pomieszczeń osobom z niepełnosprawnościami, jest wybór drzwi o dostosowanych wymiarach.

Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej producentów uwzględnia w swoich projektach szerokość wózka inwalidzkiego, która wynosi około 60-70 cm. Aby zapewnić swobodne w poruszaniu się, krótszy bok drzwi musi mieć długość co najmniej 90-100 cm. Żeby wygodnie obrócić wózek inwalidzki, potrzeba natomiast około 120-130 cm powierzchni. Rozwiązaniem, które pozwoli spełnić oba te wymagania, są drzwi dwuskrzydłowe. Alternatywą jest zakup modeli harmonijkowych bądź przesuwnych. Te drugie sprawdzą się jednak tylko wewnątrz.

Szerokość to niejedyna kwestia, na jaką należy zwrócić uwagę, projektując rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnością. Warto zadbać również o to, aby klamki i zamki umieszczone były nieco niżej, czyli na wysokości od minimum 70 do maksimum 130 cm. Należy zauważyć, że szersze drzwi nie tylko ułatwiają poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich, ale także są wygodne dla innych mieszkańców czy gości. Wybór takiego rozwiązania to inwestycja w komfort dla wszystkich!

Zamów drzwi o nietypowych wymiarach już teraz

Sklep internetowy Drzwi-CAL to miejsce, w którym szybko i wygodnie zamówisz spersonalizowane drzwi zewnętrzne. Nietypowe wymiaryułatwią Ci stworzenie przestrzeni, która będzie doskonale dopasowana do Twoich potrzeb, ale również założeń projektowych. Jeśli wymiary drzwi nie przekroczą 2200 cm wysokości i 1035 cm szerokości, za projekt nie zostaną naliczone żadne dodatkowe opłaty!