22 maja 2024

Kostka-granit.pl

Budownictwo, dom, ogród

budowa domu

Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego?

Budowanie domu jednorodzinnego jest bardzo ważną decyzją w naszym życiu, dlatego wymaga ona wielu przemyśleń i odpowiednich kalkulacji. Wybór odpowiedniego momentu na rozpoczęcie budowy ma kluczowe znaczenie dla całego procesu, dlatego nie powinniśmy się spieszyć i najpierw rozsądnie rozważyć każdą kwestię. Kiedy zatem jest najlepszy czas na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego?

O jakiej porze roku rozpocząć budowę?

Wybranie odpowiedniej pory roku na budowę domu ma duży wpływ na przebieg całego procesu. Budowę najlepiej rozpocząć wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia, wtedy mamy największą szansę na jej zakończenie jeszcze tego samego roku. Wczesna jesień też nie będzie złym rozwiązaniem, jeśli tylko odpowiednio się do tego przygotujemy.

Jakie są wady i zalety rozpoczęcia budowy wiosną lub jesienią?

Wiosna

  • Wiosną nie będziemy mieli problemu z dostępnością materiałów budowlanych. Nie trzeba będzie też dbać o ich przechowywanie.
  • Jeśli budowę rozpoczniemy wczesną wiosną, to z dużym prawdopodobieństwem uda nam się doprowadzić ją do stanu surowego zamkniętego jeszcze tego samego roku.
  • Warunki pogodowe wiosną sprzyjają pracom budowlanym, a dzięki coraz dłuższym dniom, nie będzie potrzeby stosowania sztucznego oświetlenia.
  • Wiosną realizuje się najwięcej projektów, dlatego możemy mieć problem ze znalezieniem dostępnej ekipy budowlanej.

Jesień

  • Budowa domów jesienią będzie zdecydowania tańsze, bo … jesienią materiały będą zdecydowanie tańsze, ale ich dostępność może być ograniczona. Dodatkowo musimy zadbać o ich odpowiednie przechowywanie.
  • Prace wraz z nadejściem zimy zostaną wstrzymane, a to stwarza zagrożenie, że część zaplanowanych przez nas działań nie zostanie dokończona.
  • Jesienią warunki pogodowe nie sprzyjają pracom budowlanym, dzień staje się coraz krótszy i jesteśmy zmuszeni do używania podczas budowy sztucznego oświetlenia.
  • Jako że jesienią rzadziej rozpoczynane są budowy, ułatwi nam to znalezienie odpowiedniej ekipy. Może mieć to też wpływ na jej cenę.

Kiedy kupić materiały budowlane?

Ceny materiałów są bardzo zmienne i zależą między innymi od sytuacji gospodarczej, ale też sezonu, w którym chcemy dokonać zakupu. 

Jeśli budowę rozpoczynamy w okresie wiosennym, musimy liczyć się z tym, że ceny mogą być zdecydowanie wyższe, niż w pozostałych porach roku, ale za to nie musimy się martwić ich magazynowaniem.

Jesienią i zimą ceny materiałów budowlanych maleją, a hurtownie często wystawiają swoje produkty w przecenionych kwotach. Niestety, zakupy o tej porze roku zmuszają nas do odpowiedniego składowania i zabezpieczenia kupionych przez nas materiałów.

Warunki pogodowe a budowa domu

Prace budowlane warto planować z uwzględnieniem warunków pogodowych. 

Rozpoczęcie prac wczesną wiosną jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na coraz rzadsze opady, wyższą temperaturę i wydłużające się dni. Ekipa budowlana będzie dzięki temu pracować efektywniej, a brak przymrozków pozwoli na nieprzerwaną pracę. Między wiosną a zimą, jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, powinno udać się wykonać wszystkie roboty ziemne, wylać fundamenty, wznieść ściany i zadaszenie.

W okresie jesienno-zimowym warunki znacznie się pogarszają. Krótsze dni i występowanie przymrozków skutecznie utrudnią działania ekipie budowlanej. Warto zatem odpowiednio zaplanować harmonogram prac, aby wykonać wszystkie roboty ziemne i postawić fundamenty jeszcze jesienią, przed spadkiem temperatury poniżej zera i wystąpieniem pierwszych opadów śniegu.

Jeśli planujesz rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego, szukasz ekipy budowlanej lub nie wiesz, od czego zacząć, zachęcamy do konsultacji i skorzystania z naszych usług. Kompleksowo zajmiemy się budową Twojego domu i przeprowadzimy Cię przez cały proces od A do Z.

Tekst sponsorowany: AURIUS – firma budująca domy jednorodzinne https://www.auris.pl