22 maja 2024

Kostka-granit.pl

Budownictwo, dom, ogród

Obsługa taśm ledowych

Obsługa taśm ledowych – sterowniki korytarzowe LED i wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Technologia LED z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Oszczędność energii, przyjazna środowisku budowa i wydajność to tylko nieliczne z zalet płynących ze zmiany oświetlenia na LED-y. Taśmy LED-owe dodają pokojowi charakteru i pasują do niemal każdej aranżacji. Aby wykorzystać ich pełny potencjał, przyda się specjalny sterownik światła.

Sterownik korytarzowy LED – z czym to się je?

Sterowniki korytarzowe (z angielskiego driver LED) to nowoczesne kontrolery, który współpracując z przekaźnikami bistabilnymi, pozwoli na stworzenie efektownej animacji w każdym pomieszczeniu. Przeznaczony jest do cyfrowych taśm ledowych, które można zamontować pod schodami, na korytarzach czy w pokojach. Służą do zarządzania taśmami, modułami czy też pikselami. Za ich pomocą można uzyskać niesamowite efekty – zarówno dynamiczne (takie jak płynące kolory czy też efekt kaskadowy) jak i statyczne (np. pojedynczo zapalające się stopnie). Modele różnego rodzaju sterowników można znaleźć na stronie https://studio-led.pl/sterowniki-schodowo-korytarzowe,315.html. W zestawie do sterowników zwykle znajdują się także czujniki ruchu i pilot do konfiguracji urządzenia. Za pomocą pilota można zaprogramować sterownik i ustawić kolor podświetlenia oraz efekty specjalne, takie jak rozwijająca się linia czy płynące kolory. Może być także włączany manualnie.

Zasilacze LED – dlaczego ich właściwy dobór jest istotny?

Poprawność działania taśmy LED jest jednak uwarunkowana odpowiednim zasilaczem. To najważniejszy element systemu oświetleniowego, gdyż LEDowe paski są bardzo wrażliwe na zmiany napięcia. Jeżeli jest źle dobrany istnieje ryzyko niepoprawnego działania, a nawet awarii podczas używania. Jednak w przypadku wyboru dobrego egzemplarza zasilacze LED sprawią, że oświetlenie LEDowe będzie służyć nam przez długie lata. Na co trzeba zwrócić uwagę przy jego doborze?

Aby dobrze zrozumieć działanie zasilaczy LED warto wspomnieć o ich rodzajach. Wyróżniamy zasilacze napięciowe i prądowe. W pierwszym przypadku napięcie jest stabilizowane, prąd natomiast zależy od rezystancji obciążenia. Najczęstsze zastosowanie mają w taśmach i modułach LED. Drugi rodzaj charakteryzuje się tym, że prąd podlega stabilizacji wskutek zmiany napięcia. Ważne jest również dobranie zasilacza, który ma odpowiedni zapas mocy. W przypadku LEDów zwykle stosowane zasilacze o napięciu wyjściowym 12V lub 24V, natomiast zależy to od taśmy LED. Szeroki wybór zasilaczy można znaleźć na naszej stronie internetowej https://studio-led.pl/. Modele oferowane przez nas charakteryzują się najwyższą jakością oraz licznymi zabezpieczeniami tak, aby korzystanie z LEDowego oświetlenia było bezpieczne i przyjemne.

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów sterowników korytarzowych LED. Pojawia się jednak pytanie – który wybrać? Odpowiedź jest prosta – to zależy – od preferencji i tego, jaki efekt chce się osiągnąć, ale także od parametrów. Szeroki wybór tego typu urządzeń, które można zakupić na naszej stronie internetowej sprawia jednak, że wybranie tego idealnego dla siebie nie powinno sprawić kłopotu.